Rüya Tabirleri | Burçlar - Günlük Burç - Burç Yorumları

Rüya Tabirleri

ruya-tabirleri İlk olarak rüyanın ne olduğunu, nasıl oluştuğunun anlamalıyız. Kısa ölüm olarakta bilinen rüyalarda görünen acayip durumlar neden olduğu halen anlaşılamamaktadır.
Bilim adamları ve ilahiyatçılar bu durumu farklı şekilde açıklamaya çalışmışlardır. Fakat hala bu durum açıklığa kavuşturulamamıştır. Rüya bir manevi atmosferdir. Rüya tabirleri ile ilgili çoğunlukla islami bilgiler ile bilimsel verileride yazımızda paylaşacağız. Bazı bilginler rüyanın ahiret ile ilgili olduğunu söylemişlerdir. Fakat bu ilişkinin olması için temiz bir kalple yaşamak ve iman dolu bir hayat geçirmek gerekmektedir. Kutsal Kitabımızda yer bulan bir çok ayette rüya hakkında bilgi verilmiştir. Aynı zaman diliminde peygamberimizin önem verdiği durumdur rüya tabirleri. Kuranı Kerimde bir çok peygamberin rüyaları bizlere anlatılmıştır. Bu da rüyaların nasıl bir ilim olduğu hakkında bizlere kaynak olmaktadır. Bazı alimlere göre ise rüyalar hayal aleminden inen yüzlerin hissi müşterek denen yerde iz bırakmasıdır. Hissi müşterek denen şey nedir ne değildir bilginler tarafından insanın beş duyu organından farklı insan beyninde bulduklarını dedikleri yerdir.
Bundan farklı olarak ademoğluna özel bir idrak söz konusudur. Aynı şekilde buna ruhi akılda denmektedir. Bu ruhi akılda yaşanan olayları kavramaktır. Ancak insan bedeni diğer işlerle meşgul iken gayb alemini düşünemez fakat uyku halinde bedenimizin başka işi olmaması nedeniyle gayb aleminden bağlantı kurmaya müsait hale gelir bu ilimlerden bir şey aldığında vücuda geri döner.
Ruh kendi aleminde bir şey kavradığı zaman onu kendi düş dünyasına atar ona uygun bir şekil verip hissi bir hale çevirir. İnsanoğlu uykudayken bu şeyleri yaşanmış hissederek bunu ruhi akıldan duyum seviyesine inmesine izin verir, bu karışık bir tanım olsada rüya hakkında söylenebilecek konulardan bir tanesidir.
Rüyanın başka bir tanımı ise Allah(c.c)’ün melekler ile real ve ya kinayeli bir biçimde insanların duyumunda canlandırdığı nefsi kavrama ve vicdani hisseleri ya da iblisin vesveseleriden olaşabileceği öngörülmektedir. Rüya tabiri yapan insanlar diyorki ; ‘İnsan rüyayı ruhu ile görür aklı ile idrak eder.’Açıklaması ; ruhun karalaştığı yer olarak kalbte olan ve suveda denen kan(dem) noktalarıdır, aklın kararlaştığı yerde beyindeki izler olarak söylenmiştir, ruh nefis ile bilinmezde kalmıştır. İnsanlar yattığı zaman ruhları bir ışık gibi uzar gider işte o halde iken ilahi nur ve subbani ziya ile rüya meleğinin gösterdiği şeyi ruh görür, ruhun nefis tarafına dönmesi yani bedene gelmesi ile birlikte rüya meleğinin gösterdiği şeyleri hatırlmaya çalışır ve bu şekilde rüya meydana gelir.

Cevap Yaz